Dėmės drabužiuose – kokios jos būna ir kaip jas pašalinti?

Kasdien didelę TV reklamų dalį sudaro drabužių  priežiūrai (ypač dėmių šalinimui) skirtų priemonių reklaminiai klipai. Dar dažniau savo darbe susiduriame su įvairaus tipo dėmėmis klientų drabužiuose. Ir pakankamai dažnai suluakiame klausimų kaip jas pašalinti. Tad, suprasdami dažno drabužių vilkėtojo rpoblemą, dalinamės informacija apie dėmes.

Dėmės yra keleto rūšių pagal kilmę ir valymo būdą:

  1. vandenyje tirpios dėmės,
  2. tirpiklyje tirpios dėmės,
  3. dėmės, kurioms valyti reikalingi specialūs valikliai,
  4. neišsivalančios dėmės,
  5. sudėtinės dėmės;

Nustatyti tikrąją dėmių kilmę yra sudėtinga, tačiau tai yra svarbi sąlyga siekiant užtikrinti aukštą valymo paslaugos atlikimo kokybę. Dėmių sudėtis, jų kilmė yra labai įvairi, taigi griežtų taisyklių, apibrėžiančių bendrą jų valymo technologiją nėra. Pirmas ir pats svarbiausias žingsnis- tai informacijos apie dėmės pobūdį išsiaiškinimas (šios informacijos teiraujamės iš klientų, priimdami gaminius valyti).

– dėmės, turinčios aiškius kontūrus – tai dažniausiai dėmės, turinčios savyje cukraus ar krakmolo ir yra tirpios vandenyje;

– taisyklingos formos, tolygiai išplitusios dėmės – daugeliu atvejų riebalinio pobūdžio dėmės, kurios yra tirpios perchloretilene;

– dėmės, esančios gaminio intensyvios trinties vietose – gali būti tiesiog purvo dėmės, tirpios ir vandenyje, ir perchloretilene;

– paviršinės, turinčios kietą struktūrą dėmės – daugeliu atvejų sudėtinės maistinės dėmės tirpios vandenyje ir perchloretilene;

– rudo atspalvio dėmės – kraujo, rūdžių, makiažo dėmės – daugeliu atveju tirpios vandenyje ar perchloretilene;

– mėlyno, raudono atspalvio dėmės – tai uogų, vyno, rašalo, kurioms pašalinti reikalingi spec. tirpikliai;

– žalio atspalvio dėmės – tai rašalo, žolės – naudojami spec. tirpikliai joms pašalinti;

– gelsvos, išblukę dėmės – prakaitas, šlapimas bei įsisenėjusios, oksidavusios dėmės, kurių valymui naudojami spec. tirpikliai;

– juodos, tamsios dėmės – tepalas, pelėsis, purvas- valo spec. tirpikliai.

Pvz. kavos dėmė- gali savyje turėti ne tik taninų bei spalvos pigmentų (kava), bet ir riebalų, baltymų (pienas, grietinėlė) ar cukraus. Taip yra ir su daugeliu padažų – jų sudėtyje gali būti ir kraujo, ir natūralių pigmentų bei riebalų; daugeliu atveju yra nežinoma, kokie dažai naudojami maisto produktų gamyboje, kokia yra tepalo, dažų sudėtis. Taigi valant dėmes reikia būti išradingiems.

Dėmių valymui yra naudojamas specialus technologinis įrengimas- dėmių išėmimo stalas, kuris turi šias pagrindines priemones: aukšto slėgio vandens, oro srauto, perchloretileno ir garų padavimą,

Pirmas žingsnis valant dėmes – tai panaudoti paprasčiausius tirpiklius – vandenį ir perchloretileną. Įsitikinus jog nekelia grėsmės audiniui, dėmių valymui galima naudoti ir karštus garus, kurie dar aktyviau naikina vandenyje tirpias dėmes. Pagrindiniams tirpikliams aktyvuoti padeda suspausto oro srovė, kuri išvalo tirpiklį ir dėmės likučius. Suspausto oro srovę reikia naudoti atsargiai, siekiant jog dėmė neišplistų ir srovė nepažeistų audinio. Tai ypač aktualu valant plonus bei blizgius audinius. Per daug intensyvus suspausto oro naudojimas retina audinį. Audinio vieta, kurioje buvo valoma dėmė džiovinama saugiu atstumu, pradedant nuo kraštų į dėmės vidurį, siekiant jog neišplistų dėmė ir vandens ratilas.

Daugeliu atveju dėmės yra valomos prieš cheminio valymo procesą ar skalbimą. Tai palengvina dėmių valymą, jos yra lengviau pastebimos ir paprasčiau nustatyti jų pobūdį. Atskirais atvejais dėmės yra ir po bendrojo valymo proceso. Šiose situacijose labai svarbu nepalikti nubėgimo dėmių – gerai išskalauti spec. tirpiklius bei operatyviai džiovinti, kad neliktų ir vandens ratilų.

Vandens ratilus naikiname vandeniu, perchloretileno ratilus- perchloretilenu. Keisdami atstumą tarp valiklio ir audinio, siekiame optimalaus valymo rezultato. Vandens nubėgimų naikinimui gali būti naudojami vandens garai. Juos naudoti būtina pasirenkant saugų atstumą iki audinio, taip siekiant išvengi purslų dėmių ir ir vengiant audinio pažeidimų nuo karščio. Naudojant garus svarbu, jog ant audinio nepatektų kondensacinių lašų – dėl šios priežasties garų pistoletą tiek pučiant garus tiek orą pirmiausia nukreipiame žemyn, kad įsitikintume jog yra pučiami tik vandens garai. Jeigu dėmė yra intensyvi, valymo procedūra gali būti kartojama keletą kartų. Svarbu atidžiai stebėti ar pakartotinis dėmės valymas nepažeidžia audinio struktūros ir spalvos.

  1. Vandenyje tirpios dėmės

Tai dažniausiai cukraus ar krakmolo turinčios dėmės, o taip paviršinės purvo dėmės, baltyminės dėmės (kraujas, prakaitas, šlapimas), dažai pagaminti vandens pagrindu (akvarelė, guašas). Gaminiai, kurie yra tiesiog skalbiami, prieš tai yra įtrinami spec. plovikliu, kuris išvalo purvo, prakaito, dažų, kraujo, šlapimo dėmes. Tepalo dėmėms valyti vandenyje yra naudojamas Triplex energy koncentruotas ploviklis, kuris skaido riebalinio pagrindo dėmes. Tais atvejais, kai dėmės yra labai koncentruotos ar įsisenėję, jų valymui reikalingas ilgesnis laiko periodas, skirtas gaminio mirkimui ar intensyviam mechaniniam trynimui. Rašalo, natūralių dažų (žolės, vyno, arbatos, kavos, kakavos, uogų, vaisių, makiažo) ir sintetinių dažų (tušinukai, flomasteriai, batų tepalas, markeriai), riebalų dėmėms valyti kartu su vandeniu yra naudojami spec. tirpikliai.

  1. Perchloretilene tirpios dėmės

Perchloretilenas tirpina purvo, riebalų, tepalų ir klijų dėmes, vašką, makiažą, kramtomąją gumą, sakus, bei ištirpusių sagų ar plastmasės likučius. Yra dėmių, kurių neišvalius prieš cheminį valymą jos užsifiksuos, taigi net ir įdėjus visas pastangas jos gali neišsivalyti. Tai visos baltyminės (kraujas, prakaitas, šlapimas) ir natūralių pigmentų turinčios (uogos, vaisiai, vaistai, vynas, žolė, kava, arbata) dėmės.

  1. Dėmės, kurioms valyti reikalingi spec. tirpikliai

Spec tirpikliai naudojami valymui ant dėmių išėmimo stalo prieš ir po bendrojo valymo. Kad įsitikintume jog dėmės tikrai išsivalė, aiškias dėmes (kurios matos ne šešėliais, turi aiškius kontūrus) visuomet geriau išvalyti prieš bendrąjį valymą naudojant spec. tirpiklius ant dėmių išėmimo stalo. Prieš valant spec. tirpikliais privalome įsitikinti, kad mums nepadės tik vanduo ar perchloretilenas, bei patikrinti ar gerai užfiksuota siūlės, vidines kišenės pusės ar pan. Mes naudojame 3 skirtingų gamintojų spec. tirpiklių rinkinius. Jie gali būti nuplaunami vandeniu (jeigu valoma po to P) ir perchloretilenu po to išdžiovinant valytą vietą ir ištrinant sauso valymo įtrynimui naudojamu muilu. Valant gaminius cheminiu būdu būtina gerai išplauti spec tirpiklių likučius, nes po valymo gali likti dėmių nuo spec. tirpiklių.

Bufa kompanijos produktai/ tirpikliai (Detaprofi rinkinį sudaro Blodex, tanex, Lacex, Medex, Ferex ir Detasolv ). Bufa produktai gali būti naudojami gali būti naudojami ir prieš skalbimo procesą, tiesiog įtrynus dėmes reikalingu tirpikliu. Šiuo atveju skalbimą reikia pradėti ne vėliau kaip per 15 min.

 

ATKREIPIAME DĖMESĮ – nerekomenduojame dėmių valyti namie. Daugeliu atvejų Jūs tiesiog „užfiksuosite“ dėmę ir apsunkinsite jos pašalinimą net ir profesionalams.